مدیرکل زندانهای خوزستان:۳۶۰۰ زندانی در خوزستان مشمول عفو شدند


مدیرکل زندان های خوزستان گفت: ۳ هزار و ۶۰۰ نفر از زندانیان در استان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مشمول عفو و تخفیف مجازات و آزادی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای خوزستان ، علیرضا بابایی چهارشنبه در حاشیه مراسم جشن گلریزان سه زندانی زن جرایم غیرعمد در اهواز ، در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا عفو این زندانیان را اتفاق بسیار بزرگ در استان توصیف کرد و اظهار داشت: ۴۷ درصد از محکومان خوزستان مشمول عفو شدند، که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر آزاد و بیش از یک هزار نفر مشمول تقلیل و تخفیف شدند.
وی با بیان اینکه جرایم خشن و مهم مشمول عفو نمی شوند، افزود: در کشور ۸۵ هزار نفر مشمول عفو بودند که از این تعداد حدود ۴۰ هزار نفر آزاد شدند.
بابایی تعداد زنان زندانی در استان را کمتر از ۲ درصد آمار کل زندانیان استان عنوان کرد که حدود ۲۰۰ نفر را شامل می شود.
وی گفت: خوزستان استان عفیف و اخلاقی است و مقام و جایگاه زن در آن بسیار بالاست و عدد زندانیان زن این استان بسیار کم است، به همین نسبت تعداد افرادی که مشمول عفو شده و آزاد شدند باید سنجیده شود که در کل آمار خوبی بود و جزو استان های خوب در اعمال عفو در آزادی بودیم.
بابایی همچنین درباره محکومان مهریه اظهار داشت: سه چهار ماه پیش آمار محکومان مهریه ۱۸۵ تا ۲۰۰ نفر را شامل می شد که این عدد امروز به کمتر از ۶۲ نفر رسیده است.
وی افزود: کاهش محکومان دیه به دلیل اقدامات ستاد دیه، انجمن حمایت از زندانیان و خیران و گذشت خانواده ها اتفاق افتاده است، به این ترتیب تعداد زیادی از محکومان آزاد شدند و یا همسران آنها به حداقل حقوق خود قناعت کرده و یا گذشت کردند و یا رضایت دادند.
به گفته وی افرادی که به دلیل مهریه محکوم می شوند، «معسر» به شمار می آیند.
وی تاکید کرد: خوزستان از نظر جرم و زندانی در مقایسه با استان های مشابه خود همچون استان های فارس، اصفهان و خراسان رضوی، در وضعیت بسیار بهتر قرار داشته و فاصله معناداری با آنها دارد.
به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر امسال تعداد زیادی از محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی که تا تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ محکومیت آنان قطعیت یافته و واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف مجازات تشخیص داده شده‌اند، با موافقت رهبری مشمول عفو و تخفیف مجازات شدند.
فرهاد افشارنیا رئیس کل دادگستری خوزستان تیر ماه امسال، آمار زندانیان استان را حدود ۱۳هزار نفر عنوان کرد و گفت: این آمار نسبت به استان هایی مانند فارس که ۱۹هزار نفر زندانی دارد آماری کنترل شده است اما متناسب خوزستان نیست.
به گفته وی از ۱۳ هزار زندانی ۳۵ درصد (پنج هزار نفر) متهمان سرقت و ۲۴ درصد زندانیان متهمان مواد مخدر هستند. همچنین ۷۰۰ نفر محکوم مالی در زندان وجود دارد که براثر جرایم غیر عمدی در زندان به سر می برند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*