دادستان خوزستان از تمدید مرخصی ۳۸۰۰ زندانی واجد شرایط در ماه رمضان خبر داد

دادستان عمومی و انقلاب استان خوزستان گفت: با بخشنامه رئیس قوه قضاییه و دستور رئیس کل دادگستری استان، مرخصی بیش از ۳۸۰۰ زندانی واجد شرایط استان در ماه مبارک رمضان تمدید گردیده است.بگزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای خوزستان، عباس حسینی پویا با بیان این موضوع در اولین جلسه اجرایی بخشنامه تمدید مرخصی صادره رییس قوه قضاییه که از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با روسای دادگستری ها و داد ستانهای حوزه های قضایی تابعه استان خوزستان برگزار شد،افزود: روند اعطای مرخصی های بلند مدت به زندانیان واجد شرایط کشور از هفتم اسفند سال گذشته شروع شد و تا کنون برای زندانیان واجد شرایط تمدید شده است.
وی گفت: تلاش بر این است که پیرامون کاهش هدفمند جمعیت کیفری گام های قاطع و پایدار برداشته شود.از این رو اکثر این ۳۸۰۰ زندانی در پایان مرخصی به زندان باز و اشتغال بکار اعزام میشوند و بخش اعظمی از آنان که حسن رفتار و تنبه و ندامت از جرم در آنها مشهود باشد، مشمول عفو و بخشش قرار می گیرند.
دادستان مرکز خوزستان خاطر نشان نمود: در عرصه کاهش جمعیت کیفری برای زندانیان واجد شرایط می بایست از ظرفیت ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان مرکز استان و شهرستان‌ها نیز استفاده شود.
این مقام ارشد قضائی استان یاد آور شد: تیم های کارشناسی و نظارتی بر رفتار زندانیان حین استفاده از مرخصی نظارت دارند و در صورت وقوع جرم و ناهنجاری – با آنان برخورد قضائی صورت می پذیرد.
عباس حسینی پویا با اعلام اینکه زندانیان جرایم خاص و خشن ، سارقین مسلح، جیب بر ها و کیف قاپها و قاچاقچیان مسلح و .. از مرخصی و ارفاقات حقوقی برخوردار نمی شوند گفت: در سیاست کاهش جمعیت کیفری ، زندانیانی از امتیازات و رافت قضائی برخوردار میشوند که وجودشان برای امنیت قضائی جامعه آسیب بدنبال ندارد.
وی با رد این ادعا که مرخصی زندانیان جرم در جامعه را زیاد میکند گفت: آمارها مبین ان است زندانیان در مدت مرخصی و اشتغال بکار درصد بسیار پایینی امکان مبادرت به بزه دارند و این از میانگین متداول جامعه بسیار پایین تر است.
علی افتخاری معاون قضایی رئیس کل دادگستری و دبیرستاد کاهش جمعیت کیفری تشکیلات قضایی خوزستان نیز در این نشست گفت: پیگیری سیاست‌های ستاد کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری استان با به کارگیری همه ظرفیت ها و رعایت أکید جوانب ارتقاء امنیت قضایی و اجتماعی و صیانت از آرامش و مردم در مواجهه جامعه جرم، دنبال میشود و با همکاری موثر دادگستری و زندان در کوتاه مدت و با همت مضاعف مسئولین قضایی مرکز استان و شهرستان ها مفاد این بخشنامه برای زندانیان واجد شرایط در حوزه اعزام به مرخصی تمدید مرخصی و اعمال عفو و بخشودگی منجر به آزادی با نگاه حداکثری به اجرا در خواهد آمد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*