معاون اداره کل زندان‌های خوزستان عنوان کرد:شورای اجتماعی نقش مهمی در اصلاح مجرمان داشته باشد/زندانیان بخشی از اقشار جامعه هستند

معاون اداره کل زندان‌های خوزستان با بیان اینکه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد زندانیان جوان و بین ۱۹ تا ۳۰ ساله هستند، گفت: با این وجود هنوز پتانسیل تربیتی بسیار جای کار دارد و حرفه آموزی که انجام می شود، شاید حتی یک دهم جوابگو نباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای خوزستان ، نادر ایگدر در سومین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی زنان و سلامت خوزستان که در استانداری خوزستان برگزار شد، با اعلام مطلب فوق افزود: برابر قانون زندان مسئول و متولی نگهداری متهمین و محکومین حسب دستور مقام قضائی است و در دوران نگهداری زندانیان به اقدامات متنوعی در پروسه اصلاح و تربیت زندانی می پردازد و این برنامه ها تا ۱۶۰ عنوان و خدمت را در بر می گیرد، این اقدامات برای تامین امنیت مردم و توانمند سازی زندانیان برای بازگشت به جامعه است ، بازگشتی که عود مجدد فرد به زندان را بدنبال نداشته باشد.
وی گفت : گرچه شعار وجود نداشتن زندان یک آرزو ی خوب است اما در شرایط امروز جوامع، وجود زندان برای تامین امنیت قضائی و اجتماعی و صیانت از  سلامت و آرامش زندگی مردم در مواجه جامعه جرم یک ضرورت است.
معاون صلامت، اصلاح و تربیت اداره کل زندانهای خوزستان خاطر نشان ساخت:در زندان می شود پیشگیری ثانویه را انجام داد تا پس از آزادی به چرخه جرم بازنگردد. مجموعه سازمان زندانها‌ با اقدامات تعلیمی و نگهداری سهم عمده‌ای در امنیت  پایدار دارد.
نادر ایگدر  با اشاره به ارائه آموزه های دینی و ورزشی برای زندانیان گفت: ما در زندان با کمبود فضاهای فرهنگی مواجهیم و شورای اجتماعی می تواند در تامین اعتبارات برای ایجاد یا توسعه این فضاها  کمک رسان باشد. در حال  حاضر از تمام فرصتها و فضاهای برای آموزش مهارتهای اساسی زندگی و … و توانمند سازی شخصیتی و مهارتی زندانی استفاده می شود ، امروز شاهد کلاسها و محافل بزرگ قرانی زندانیان در محل آسایشگاه ها و کریدور ندامتگاه ها هستیم، اقدامات و برنامه های ورزشی، نرمش صبحگاهی  و سوادآموزی دو الزام در آیین‌نامه‌های سازمان زندان‌هاست که اجرا می شود و در کنار آن دهها برنامه آموزش کلاسیک، هنری، تربیت بدنی و … در حال اجراست.
ایگدر افزود: در حوزه غنی سازی اوقات فراغت زندانیان  واحدهای صدا و سیمای زندان از فعالیت دارد، از استعداد مثبت زندانیان نیز در زمینه های مختلف استفاده می گردد ، در خدمات داخلی زندان برای پر نمودن اوقات فراغت زندانیان ، از توانمندی های آنان استفاده می شود به ترتیبی که بر حسب استعداد و تقویت آن زیباسازی های محوطه های داخلی را توسط  زندانی حسب استعداد و هدایت آن بسمت  خلق آثار مثبت و مذهبی و تربیتی ، نقاشی های زیبائی طراحی شده و ما نقاشان ماهری در زندان تربیت کرده ایم که می توانند خدمات مشابه شهری داشته باشند.
وی در ادامه به خدمات مشاره و رواندرمانی زندانیان هم اشاره کرد و گفت: برابر مطالعات  ۹۸ درصد کسانی که وارد زندانها می شوند دچار بیماری و تالمات جسمی و روحی هستند که باید به تقویت مشاوره در جامعه بعنوان یکی از مولفه های پیشگیری از جرم پرداخته شود.
معاون اداره کل زندان‌های خوزستان عنوان کرد: در بخش اشتغال زندانی ، کارگاه هائی در زندانها ایجاد شده ، بعنوان نمونه برخی زندانیان توانایی دوخت لباس مدارس را دارند و درآمد این افراد به خانواده زندانیان که قشر آسیب دیده هستند، می‌رسد.
ایگدر طبقه بندی مجرمان را از دیگر اقدامات شاخص زندانها برشمرد و گفت: زندانیان نسوان و مهر جویان زیر ۱۸ سال جداگانه در کانون اصلاح تربیت اهواز و مجتمع اندرزگاهی اشتغال نسوان اهواز نگهداری می شوند که در این مکان کارهایی نیز انجام می‌دهند و محصولات آنها در زندان‌ها به فروش می‌رسد و درآمد آن به خود زندانیان برمی‌گردد.
وی افزود: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد زندانیان جوان و میانگین سنی ۳۵ سال دارند که حوزه های اجتماعی باید برای پیشگیری زا وقوع جرم در این حوزه اجتماع و توانمند سازی آنان برای بازگشت مفید به جامعه و پیشگیری زا وقوع جرم برنامه ریزی اثر بخش داشته باشند. در زندان اما اقدامات متنوعی انجام میگردد لاکن با این وجود هنوز پتانسیل تربیتی بسیار جای کار دارد و حرفه آموزی که انجام می شود،بواسطه فضا و مکانهای محدود  شاید حتی یک دهم جوابگوی نیازهای اساسی ما نباشد که لازم است نهادهای متولی امور فنی و مهارتی نسبت به تاسیس و تجهیز و توسعه اماکن برای آموزش زندانیان همکاری لازم را مبذول نمایند.
معاون اداره کل زندان‌های خوزستان گفت: زندان برای نگهداری و اصلاح و تربیت مجرمانه مانند یک بیمارستان که به درمان بیماری بزه در بیماران می پردازد ضرورت است اما بعد از انقلاب حتی یک زندان هم راه اندازی نشده است و باید روند احداث زندانها تسریع یابد. زیرا فضای فرهنگی آموزشی از نیازهای مهم زندانهاست و  گاهی در یک کلاس با ظرفیت ۲۰ نفر، حدود ۱۰۰ نفر را جا می دهیم که این مساله قطعا کیفیت آموزش را کاهش می دهد اما اقدامات ما بواسطه کمبود ها کمرنگ نمی شود.
وی تصریح کرد: قسمت عمده ای از زندانیان، از قشر حاشیه نشین شهر هستند و همچنین قسمت عمده ای از آنان از قشر ضعیف هم از لحاظ اقتصادی و هم فرهنگی اند. همچنین بخش عمده ای از زندانیان با هر جرمی، معتاد هستند که این موارد، زنگ خطر است و باید تدبیری برای آنان اندیشیده شود.
معاون اداره کل زندان‌های خوزستان با اشاره به برخی نیازهای سازمان‌های زندان‌ها در خوزستان، گفت: احداث یک سوله ورزشی چندمنظوره و تجهیز و راه‌اندازی سوله اشتغال و سوادآموزی زندانیان در ندامتگاه مرکزی اهواز برخی از نیازهای ما هستند. تجهیز زندان‌ها مطالبه ما است. می‌توانیم با صدا و سیمای زندان با حداقل نیرو بهترین برنامه ها آموزش‌ها دهیم.
معاون اداره کل زندان‌های خوزستان گفت: در هشت زندان خوزستان ۱۳ هزار زندانی و ۳۰ هزار زندانی متغیر در سال داریم. اگر فردی وارد زندان شود، خانواده وی نیز آسیب‌پذیر می‌شود زیرا حدود نیمی از زندانیان متاهل هستند و آنهایی هم که متاهل نیستند فرد یا افرادی را تحت تکفل دارند.
وی تصریح کرد: در سطح استان ۱۰ انجمن حمایت داریم که همه این مراکز غیرانتفاعی هستند و حضور فرماندار در این انجمن‌ها باید فعال شود تا آسیب‌های اجتماعی به حداقل برسد.(در منبع خبر از اخبار منعکس شده در ایسنای خوزستان نیز اقتباس شده است)
Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*