مدیرعامل ستاد دیه خوزستان خبر داد: کمک ۴۳ میلیارد ریالی خیرین اهوازی در جشن گلریزان

بیست و پنجمین همایش جشن گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد خوزستان که شامگاه گذشته (۱۳ تیرماه) در تالار سازمان آب و برق خوزستان با حضور جمعی از خیرین و مسئولین قضایی و اجرایی استان برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای خوزستان؛ حجت‌الاسلام قدرت هاشم‌نیا در بیست و پنجمین همایش جشن گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد استان که شامگاه گذشته (۱۳ تیرماه) در تالار سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ زندانی در زندان های استان دوران محکومیت خود را می گذرانند.

وی با اشاره به برگزاری جشن های گلریزان در ماه رمضان امسال افزود: با برگزاری جشن امشب، پرونده ۲۵ گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد استان در رمضان سال ۹۵ به پایان رسید.

هاشم نیا ادامه داد: در جشن های گلریزان سال گذشته ۳۸۰ زندانی جرایم غیرعمد با کمک خیرین آزاد شدند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در خوزستان ۴۷۸ نفر به دلیل محکومیت مالی و جرایم غیرعمد در زندان هستند. میزان بدهی زندانیان جرایم غیرعمد استان ۱۴۰ میلیارد ریال است که امیدواریم از این رقم از سوی خیرین تامین شود.

مدیرعامل ستاد دیه خوزستان گفت: افرادی در شرایط غیرعمد و ناخواسته پشت میله زندان گرفتار شده اند و اکنون زندانیان و خانوداه‌های بسیاری چشم انتظار سخاوت و مساعدت خیرین هستند.

هاشم نیا با بیان این‌که در ستاد دیه استان خاطرات بسیار غمناکی داریم، گفت: یکی از دردهای ما این است که نمی‌توانیم این خاطرات تلخ را بیان کنیم. صداوسیما ما را بسیار دعوت می کند ولی حاضر نمی شویم زیرا نمی توانیم این مسائل را بازگو کنیم.

محمد رحیمی، نماینده ستاد دیه کشور، نیز در این مراسم اظهار کرد: ستاد دیه کشور از سال ۶۹ تا سه ماه نخست ۹۵ توانسته است ۹۶ هزار زندانی را از زندان های کشور آزاد کند.

وی افزود: همچنین در سال گذشته بیش از ۸ هزار نفر محکوم توسط ستاد دیه از زندان‌های کشور آزاد شدند. بدهی این افراد بیش از ۸۲۰ میلیارد ریال بوده است که حدود ۴۰ درصد این مبلغ مورد گذشت قرار گرفته است.

رییس کل دادگستری خوزستان گفت: خوزستان از جمله استان‌هایی به شمار می‌رود که زندان‌های آن بیشترین تعداد را در تمام کشور دارد؛ باید قوانین و سازوکارها اصلاح و راهکارهایی پیدا شود که کمتر کسی راهی زندان شود.

فرهاد افشار‌نیا در اظهار کرد: فلسفه تشکیل ستاد دیه، آزادسازی محکومین غیرعمدی و افرادی است که از پرداخت جرایم و تعهدات مالی خود ناتوان هستند.

وی افزود: این افراد بدون هیچ تعمد و یا قصد قبلی در ارتکاب جرم و به دلیل شرایط اجتماعی و یا نوسانات اقتصادی گرفتار زندان شده اند و ستاد دیه موظف است زمینه آزادی آنان را فراهم کند.

رییس کل دادگستری خوزستان با بیان این‌که گلریزان برای کمک به نیازمندان از جایگاه ویژه ای در فرهنگ دینی برخوردار است، تصریح کرد: در زندگی ائمه اطهار مشاهده می کنیم که امام حسن (ع) در سه دوره، تمام دارایی خود را در جهت کمک به نیازمندان انفاق می کند. کمک به فقرا و نیازمندان در آموزه‌های دینی ما بسیار مورد تاکید است و در این خصوص از لحاظ آموزه‌های اخلاقی و معارف دینی در غنای کامل هستیم. همچنین رهبر انقلاب الگویی دیگر در این خصوص هستند و نخسیتن نفری هستند که در گلریزان کمک خود را ارایه می‌دهند.

افشارنیا گفت: امید است این‌‌گونه جشن‌ها موجب خیر در جامعه شود و امیدواریم این جشن با مساعدت‌های خیرین تاثیر بسزایی در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و مالی داشته باشد.

وی عنوان کرد: متاسفانه خوزستان از جمله استان‌هایی به شمار می‌رود که زندان‌های آن بیشترین تعداد را در تمام کشور دارد. در حال حاضر نزدیک به ۱۳ هزار نفر در زندان‌های استان به سر می‌برند. همچنین در کشور ۲۱۳ هزار زندانی وجود دارد که ۶ درصد این تعداد، محکومین جرایم غیرعمد هستند.

رییس کل دادگستری خوزستان گفت: در کشور ۲ هزار زندانی محکوم مالی به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه وجود دارد. همچنین ۲ هزار نفر محکومین دیه‌های تصادفی و ۷ هزار نفر محکومین مالی در زندان‌های کشور به سر می‌برند.

افشارنیار اظهار کرد: در خوزستان نیز ۴۷۸ نفر به دلیل محکومیت مالی و جرایم غیرعمد در زندان در حال سپری کردن محکومیت خود هستند و قطعا با پرداخت جرایم، این افراد آزاد خواهند شد. میزان جرایم و بدهی این افراد ۱۴۰ میلیارد ریال است که بیشترین میزان جریمه در جرایم غیرعمد مربوط به یک زندانی است که به ۴ میلیارد ریال دیه غیرعمد محکوم است و در محکومیت مالی نیز بیشترین میزان به یک زندانی با ۶ میلیارد ریال مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: باید بپذیریم که ماندگاری این افراد در زندان هیچ تاثیری در وضعیت مالی آنان ایجاد نمی‌کند بلکه به دلیل عقب افتادن از کسب و کار نمی‌توانند بدهی خود را پرداخت کنند. ستاد دیه باید تسهیلات بلندمدت و با درصد سود کم و از سوی دیگر زمینه اشتغال برای این افراد فراهم کند.

رییس کل دادگستری خوزستان گفت: در خوزستان تعداد افرادی که شامل رای باز می‌شوند نسبت به دیگر استان ها کمتر است. در این نوع محکومیت، افراد در طول روز مشغول کسب و کار هستند و شب را در زندان به سر می‌برند و باید در دادگاه‌های خوزستان محکومیت های رای باز افزایش یابد.

افشارنیا با بیان این که کشور ایران بیشترین تعداد زندانی را در بین کشورهای اسلامی دارد، عنوان کرد: این تعداد زندانی، زیبنده نظام اسلامی نیست. رهبر انقلاب گفتند که نباید فردی به دلیل ۲ میلیون تومان بدهی راهی زندان شود. بنابراین باید قوانین و سازوکارها اصلاح و راهکارهایی پیدا شود که کمتر کسی راهی زندان شود.

در پایان این جشن گلریزان خیرین و نیکوکاران مبلغ ۴۳ میلیارد ریال به جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد کمک کردند

4

دکتر افشار نیا – رئیس کل دادگستری استان خوزستان

6

رحیمی – معاون ستاد دیه کشور

5

2

بیست و پنجمین جشن گلریزان ستاد دیه خوزستان

3

بیست و پنجمین جشن گلریزان ستاد دیه خوزستان

7

کوچکترین خیر جشن گلریزان

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*