عملیات اجرایی ندامتگاه جدید شوشتر آغاز شد/بابائی:زندان ضرورتی برای تامین امنیت و آسایش جامعه

همزمان با هفته دولت ،عملیات اجرایی احداث ندامتگاه جدید شوشتر با ظرفیت ۷۵۰نفر  با حضور مسئولان استانی و محلی آغازو کلنگ این پروژه توسط مدیرکل زندانهای استان به زمین زده شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای خوزستان؛ در آئیین کلنگ زنی این پروژه ، علی رضا بابائی با بیان اینکه زندان یک ضرورت برای تامین امنیت مردم  است افزود:همانگونه که در نظام سلامت و بهداشت ، تأمین سلامت نقطه عزیمت و غایت عمل می باشد و موضوع احداث بیمارستان ها و مراکز درمانی بمنظور  تامین سلامت و بهبود بخشی به جسم و روان افراد انجام می پذیرد و احداث بیمارستان بدون در نظر گرفتن این هدف اولا موضوعیت ندارد و ثانیا فرع بر  آن و ابزار و وسیله تامین آن هدف عالی است ، ساخت، تجهیز و توسعه زندان نیز همین هدف و رویکرد را داراست.

مدیر کل زندانهای خوزستان افزود :زندان به خودی خود هیچ گونه موضوعیتی ندارد الا برای تامین ، تعمیق و ضمانت سلامت رفتاری جامعه و استقرار و ارتقای و احساس امنیت قضائی-اجتماعی در آحاد شهروندان .

این مقام ارشد در زندانهای خوزستان با بیان اینکه این رویکرد که در مقوله زندان مبدا حرکت تامین امنیت است نه صرفا احداث و گسترش زندان و دربند کشیدن افراد گفت: هدف از زندان بازپروری و اصلاح و تنبه به خطا رفتگان و تامین امنیت سایر شهروندان در مقابل مجرمان است.

وی  با اشاره به رسالت خطیر تامینی و تربیتی سازمان زندانها گفت: باید به این نیاز و واقعیت توجه کرد که یکی از لوازم توسعه شهری در کنار گسترش رفاه و سایر امکانات در ابعاد مختلف ، ضرورت احداث-توسعه و تجهیز بیمارستانها و همچنین مراکز ندامتگاهی و بازپروری برای درمان شهروندان مبتلا به بیماری و  جرم است.

علی رضا بابائی همچنین افزود: شهرستان شوشتر بعنوان یکی از شهرهای شاخص استان که مهد فرهنگ و تمدن اسلامی است ، به سبب فقدان زندان استاندارد و مناسب، ضرورت احداث زندان در آن وجود داشته و این نیاز مهم به سالهای خیلی قبل باز میگردد.

وی در اشاره به اهمیت و جایگاه شهر شوشتر افزود: صفحات مشعشعی از تاریخ تمدن بشری متعلق به شهرستان شوشتر است ، بدین معنا که شوشتر سرآمدی است در بین شهرها و نام و نشانی دارد در عرصه فرهنگ ، ادب تاریخ ، دین ، سیاست عمران و آبادانی و نامداران به نامی در گهواره خود پروریده که فخر قوم و ملت و تاریخ گشته اند؛ این شهرستان با این پیشینه ، شایستگی هایش در همه ابعاد باید رعایت شود از اینرو مرکز بازپروری و اصلاح رفتار بخطا رفتگان موسوم به ندامتگاه یا زندان ، به حکم قانون و به خواسته بحق مردم باید از مکان فعلی به مکان مناسب انتقال می یافت که امروز به احترام  این خواسته با آغاز طرح احداث زندان جدید -انجام می پذیرد.

مدیر کل زندانهای خوزستان به اهمیت تامین امنیت در تمامی ابعاد بویژه فراهم شدن زیر ساختهای توسعه ، رفاه و آرامش پایدار اجتماع در بستر امنیت اشاره کرد و گفت: دو نعمت مجهول و ناپیداست که با فقد و از دست دادنشان ، نبودشان  احساس می‌شود ، یکی سلامتی و دیگری امنیت است ، مبنای این نظر فرمایش مولا علی علیه السلام است  که فرموده اند  “النعمتان مجهولتان الصحة والامان” لذا رفاه و آسایش بدون آرامش ذره‌ای ارزش ندارد و این گام  اقدامی است لازم برای تامین امنیت بعنولن زیرساخت  رفاه و آسایش و راحتی مردم که  بیش از پیش فرهم می آید.

این مقام مسئول در زندانهای خوزستان گفت: بر این اساس و با توجه به اهداف ، تصمیم و تدبیر اخیر مبنی بر انتقال زندان فرسوده فعلی که در بافت مسکونی-آموزشی شهر قرار گرفته است یک اقدام جدید و تاسیس نوین نیست بلکه همتی است جمعی برای خارج سازی زندان از بافت شهری و برخورداری مردم از آثار خوب اجتماعی آن و دستیابی به محیط ها و سرانه های استاندارد برای نگهداری اصولی و اصلاح و تربیت مجرمان.

عضو شورای مسئولین قضائی خوزستان  در ادامه به اهداف اصلاحی تربیتی نظام زندانبانی اشاره کرد و تصریح نمود: درنظام قضائی جامعه اسلامی ، هدف از مجازات حبس ، بازپروری ، ایجاد ندامت از جرم در فرد و تلاش برای بازگشت سعادتمندانه مجرم به آغوش خانواده و کانون اجتماع است نه انتقام، تخریب شخصیت و و تضییع کرامت انسانی آنان، بر این اساس است که میبینیم در زندانهای ما از زندانیان بی سواد و کم سواد ،  حافظان قران ، افراد تحصیل کرده ، افراد دارای مهارتهای فنی و حرفه ای و آگاه به مبانی  مهارتهای اساسی زندگی  و … ساخته میشود که تبلور عمل به آیه قرانی *و من احیاها،فکاانما احیاءالناس جمیعا* می باشد.

مدیر کل زندانهای خوزستان همچنین با اشاره به اینکه برای احداث این پروژه حدود ۳۶۰میلیارد ریال پیش بینی شده است که در مدت زمان سه سال به بهره برداری خواهد رسید ، گفت: فاز نخست این طرح با ۱۴۵میلیارد ریال در مدت زمان ۱۸ماه به پایان می رسد، مساحت کل این پروژه حدود ۱۳هزار متر مربع است و چنانچه اعتبار به موقع جذب شود در موعد مقرر نیز به بهره برداری می رسد.

شایان ذکر است ؛ در آیین آغاز عملیات اجرایی این پروژه سهراب گیلانی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، حسین پنبه دانه پور فرماندار و برخی مسئولان محلی حضور داشتند. زندان فعلی شوشتر در بافت مسکونی و شهری قرار دارد و نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته اما ندامتگاه جدید که از برنامه های کلان سازمان زندانهای کشور در اجرای قانون انتقال زندانها به خارج از شهرست ، قرار است خارج از حوزه شهری احداث شود.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*