رسیدگی قضائی معاون رئیس کل و دبیر ستاد کاهش جمعیت کیفری دادگستری کل خوزستان به ۱۷ پرونده کیفری زندانیان اهواززندانیان

قاضی علی افتخاری معاون قضایی رئیس کل دادگستری و دبیر ستاد کاهش جمعیت کیفری  دادگستری کل استان خوزستان با حضور در ستاد اداره کل زندانهای استان  پرونده قضایی ۱۷ نفر از زندانیان را به صورت الکترونیک بررسی و جهت تسریع در رسیدگی به وضعیت قضایی آنان دستورات و توصیه های لازم را ابلاغ نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای خوزستان، در این نشست و رسیدگی قضایی که مدت ۳ ساعت و با حضور علیرضا بابایی مدیر کل زندانهای استان و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با زندان سپیدار اهواز ترتیب یافت، قاضی علی افتخاری از طریق ارتباط تصویری ، با ۱۷ نفر از زندانیان اندرزگاه های مختلف زندان به ویزه مجتمع اندرزگاهی نسوان سپیدار اهواز  به صورت نفر به نفر دیدار و گفتگو نمود و ضمن استماع درخواست های آنان دستورات لازم را به منظور تسریع در رسیدگی به وضعیت کیفری آنان اتخاذ نمود .

بر اساس این گزارش معاون قضایی رئیس کل دادگستری خوزستان در ارتباط با بررسی وضعیت کیفری زندانیان مورد اشاره ، با داستان ها و قضات پرونده های آنان در مرکز استان و شهرستان های مختلف نیز تماس تلفنی برقرار نمود و توصیه ها و دستورات لازم  را به منظور رسیدگی به درخواست های آنان وفق مقررات و تعیین و تکلیف پرونده ها ابلاغ نمود.

در پایان این نشست و رسیدگی قضایی ، دبیر ستاد کاهش جمعیت کیفری دستگاه قضایی خوزستان ،از تاکیدات رئیس کل دادگستری استان پیرامون رسیدگی موثر به وضعیت زندانیان خبر داد و گفت: در این راستا بهره گیری از ظرفیت رسیدگی الکترونیک به پرونده ها و دیدار الکترونیکی با زندانیان از طریق سامانه های ویدئو کنفرانس بین دادسرا و زندان از ضرورتهاست.

وی  ادامه داد: در دوران رعایت فاصله گذاری های اجتماعی به سبب بیماری کرونا،  کاهش نرخ  اعزام بدرقه زندانیان به محاکم قضائی و سرعت دادن به روند رسیدگی ها از طریق  استفاده از ظرفیت سامانه های الکترونیک من جمله ویدئو کنفرانس مورد تاکید ویژه است.

دبیر ستاد کاهش جمعیت کیفری زندانیان دادگستری کل خوزستان افزود: توصیه های ما  به محاکم ، دادسراها و حوزه های قضایی در مرکز استان و شهرستان ها این است که در قبول  قرار تامین وثیقه و کفالت متهمان حساسیت لازم را داشته باشند و با صدور قرارهای مناسب، تلاش کنند تا پای افراد به زندانی کشیده نشود.

قاضی افتخاری در خاتمه گفت: سیاستهای کلان ریاست معظم  قوه قضائیه و برنامه های رییس کل محترم دادگستری استان بر این است تا رسیدگی به وضعیت زندانیان، کاهش جمعیت کیفری و استفاده حد اقلی از مجازات حبس بعنوان یک اولویت مهم دوران تحول قوه قضائیه، همراه مورد توجه قضات باشد. ما نیز در صدیدم ضمن برخورد قاطع با مجرمان جرایم خاص و خشن من جمله سارقان حرفه ای و مسلح و … ، دیگر زندانیان واجد شرایط از ارفاقات قانونی و رأفت نظام قضائی محروم نمانند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*