رئیس کل دادگستری استان خوزستان خبر داد: رسیدگی قضات استان به مسائل و مشکلات قضایی ۵ هزار زندانی طی ۱۰ روز

رئیس کل دادگستری استان خوزستان در  نشست قضایی که جمعی از معاونین قضایی ،  قضات محاکم کیفری و تجدید نظر دادگستری کل و مدیرکل زندانهای استان ترتیب یافت گفت:  رسیدگی های قضایی به زندانیان و بازدید قضات از زندان می‌بایست هدفمند و دارای نتیجه و خروجی موثر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای استان ، دکتر فرهاد افشارنیا در این نشست اظهار کرد : از جمله سیاست‌های کلان نظام در حوزه زندان و جمعیت کیفری پیشگیری از افزایش جمعیت کیفری و کنترل هدفمند آن در زندانهاست.

وی خاطرنشان ساخت :در راستای سیاستهای جمعیت کیفری می بایست رویکرد قضات پیشگیری از حبس محوری در مجازات ها باشد که تا حد بسیار این رویکرد در استان خوزستان نهادینه و اجرایی شده است لاکن میبایست با اهتمام مستمر مراجع قضایی دنبال گردد.

رئیس شورای عالی قضایی خوزستان در ادامه  با اشاره به آمار جمعیت کیفری زندانیان کشور و تاثیر عفو گسترده ابلاغی مقام معظم رهبری که نقش بسزایی در کاهش این جمعیت برای زندانیان واجد شرایط داشته ، از تعدد عناوین مجرمانه در برخورد با جرایم بعنوان اسباب پیدایش مجازات زندان و تراکم جمعیت کیفری یاد کرد و افزود: باید در قانون گذاری به این مشکل  پرداخته شود ، هر چند ما نیز در  دستوالعمل هایی که مرتباً در ارتباط با آزادی ، عفو و مرخصی زندانیان ابلاغ و اجرا می کنیم  در تلاشیم که جمعیت کیفری بدون چالش در سایر حوزه ها کنترل شود.

رئیس کل دادگستری خوزستان  خطاب به قضات ارشد حاضر در نشست گفت : انتظار این است که  برخوردهایی قاطع و بازدارنده نسبت به جرم و مجازات مجرمان خاص، خشن و نافی امنیت و آسایش مردم در کار  باشد و از طرف دیگر هم انتظار داریم تلاشها و رویه رسیدگی به جرایم کاهش هدفمند جمعیت کیفری را مد نظر داشته باشد.

دکتر افشار نیا با اشاره به آمار جمعیت کیفری ، آن را  قابل دفاع ندانست و گفت: امروز شاهدیم  هم جرم افزایش معنا داری پیدا کرده و هم آمار زندانیان و این مستلزم آن است که مدیریت خوبی در سطح اجتماع انجام شود تا جمعیت کیفری از متن جامعه کم شود، بدین معنا که علل ارتکاب جرم کاهش پیدا کند، ما نیز در دادگستری در حال  مدیریت افرادی هستیم  که باید در زندانها باشند تا خطرشان  را از مردم دور  کنیم،  در مقابل کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری یک اولویت است تا در قالب آن ، افرادی که  می شود با جزای نقدی ، تقلیل مجازات و با ظرفیت های جدیدی که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده و در آیین دادرسی کیفری داریم وارد چرخه حبس نگردند از بازداشت بی مورد و هم از زندان بی مورد دور کرد.

این مقام ارشد قضائی تصریح کرد: رؤسای محترم پیشین و جدید قوه ضمن تاکید بر ضرورت نگاه علمی و اصولی به کاهش جمعیت کیفری، در خصوص مجرمان مالی غیر کلاهبرداری خواستار استفاده از ظرفیتهای قانونی برای پیشگیری از ورود یا نگهداری آنان در زندانها دارند . سخت گیری در دادگاهها برای مهریه زیاد است و مواردی از این دست که باید شیوه کار بشکلی باشد که توان پرداخت آن را داشته باشند.

وی  گفت: برای برخی یک شب بازداشت در روند رسیدگی های قضائی به جرایم مهم نیست حال اینکه همان یک شب در سطح استان با این حجم پرونده ها عدد قابل توجهی می شود و جمعیت کیفری کاذب و شناور غیر ضروری ای را موجب میگردد. لذا حال که هم قانون اجازه می دهد از شقوق مختلف تامین استفاده کنید ، هم دستورالعمل مدیریت زندانها و کاهش جمعیت کیفری به ما اجازه می دهد ، افرادی که ضرورت برای معرفی آنها وجود ندارد را در کلانتری و پاسگاه تا زمان تودیع تامین مناسب حتی تا بعد از وقت اداری نگهداری نمود تا از ورد افراد به زندان جلوگیری گردد.

رئیس شورای عالی قضایی استان خوزستان خطاب به هیات عالی قضائی حاضر در نشست گفت: امروز آشنایی بیشتری با نهادهای مردمی مانند ستاد دیه و انجمن حمایت خواهید داشت که به زندانیان مالی غیر عمد و غیر کلاهبری  و همچنین خانواده های کم بضاعت و بی بضاعت کمک می کنند، این از اهداف برنامه های بازدید های قضای از زندانهاست و  دیگر اطمینان از ارایه هدفمند عفو تسهیلات قضائی به زندانیانی است  که واجد شرایط هستند.

دکتر افشارنیا در خاتمه با تقدیر از بابائی مدیرکل زندانهای استان ، مسئولین و قضات در اجرای طرح ده روزه حضور مسئولین قضایی و رسیدگی قضات به زندانیان در زندانها در آستانه سال نو، افزود : طی این برنامه بیش از ۶۰۰ نفر مورد بازدید  قضات و مسئولین دفاترقضائی  از زندان ها به صورت فردی و جمعی انجام و با افزون بر ۵۰۰۰  هزار نفر از زندانی بصورت جمعی یا چهره به چهره دیدار نمودند، مسائل و مشکلات قضایی آنان را بررسی و دستورات لازم و مقتضی برای رسیدگی به درخواست های عنوان شده اصادر گردید و قطعاً طرح های همگون بصورت هدفمند تداوم خواهد یافت.

گفتنی است رییس کل دادگستری استان خوزستان و هیات همراه در معیت بابائی مدیر کل زندانهای استان در ادامه با حضور در زندان سپیدار اهواز از اندرزگاه زندانیان بازدید و از نزدیک روند نگهداری ، رسیدگی و ارائه خدمات اصلاحی تربیتی  آنان را بررسی کرد.

 همچنین وی ، معاونین و مسئولین قضائی در نشست  و دیدار عمومی و چهره به چهره ، با ۳۳ نفر از زندانیان زندان سپیدار اهواز دیدار و ضمن استماع مسائل و مشکلات قضایی آنان دستورات لازم را به محاکم و حوزه های قضایی جهت رسیدگی ابلاغ کرد.

بازدید رئیس کل دادگستری خوزستان و هیات همراه از زندان سپیدار اهواز
Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*