دیدار رئیس صندوق تامین خسارت های بدنی کشور با رئیس کل دادگستری خوزستان/دکتر جباری:خدمات صندوق را در حوزه کاهش جمعیت کیفری هدایت نموده ایم/حجت الاسلام دکتر صادق مرادی: آمار تصادفات و خسارتهای ناشی از آن در خوزستان نگران کننده است

دکتر جباری رییس صندوق تامین خسارت های بدنی کشور و هیات همراه با حضور در ستاد دادگستری کل استان، با حجت الاسلام دکتر صادق مرادی رئیس دستگاه قضائی خوزستان دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای  خوزستان، در این دیدار که بابایی مدیر کل زندانهای خوزستان، حجت الاسلام هاشم نیا مدیر عامل ستاد دیه استان، شاطری مدیر نمایندگی صندوق تامین حسارتهای بدنی خوزستان و جمعی از مدیران بیمه ها و کارشناسان نیز حضور داشتند،مدیرعامل صندوق تامین خسارتهاي بدني کشور در  گزارشي به ارایه عملکرد کلان این مجموعه در عرصه های مختلف پرداخت.

دکتر جباری در ارایه گزارش روند فعاليت هاي صنعت بيمه و صندوق خسارت بدني گفت: قانونگذار در قانون بيمه شخص ثالث تکاليفي را بر عهده صندوق گذاشته است و ما هم در راستاي همين تکاليف به سراسر کشور سفر کرده ايم و ديدارهايي با مسئولان قضايي استان ها داشتيم‌.

وی خاطر نشان ساخت: در این سفرها توجه ویزه ای به زندان و زندانیان محبوس  که به سبب عجز از پرداخت خسارت در زندان بسر میبرند داشته ایم که البته این موضوع در خوزستان به سبب تعامل و فعالیت خوب ستاد دیه استان و نمایندگی صندوق در استان منفی است و زندانی ای برای این مشکل در زندان نیست.

مدیرعامل صندوق تامین خسارتهای بدنی کشور افزود :تلاش داشته ایم  تا هر فردي مشمول خدمات صندوق است از آن محروم نشود که اين امر باعث کاهش آمار زندانيان و به تبع آن شاهد کاهش آثار اجتماعي و اقتصادي پديده مجازات زندان در خانواده و جامعه است در این فرایند .با کمک ستاد های ديه ضمن شناسايي دقيق افراد مشمول قانون صندوق، زندانيان بسياري که بعلت حوادث رانندگي و نداشتن پوشش بيمه در زندان بودند آزاد شده اندکه این همکاری چنانکه اشاره شد در خوزستان بسیار بروز و شایسته انجام پذیرفته است.
وي در ادامه گفت: از ریاست کل دادگستری استان که از چهره های علمی و مرثر قضائی کشور هستند، درخواست داريم با توجه به اينکه حوادث رانندگي صدمات جبران ناپديري را به سرمايه انساني کشور وارد کرده در راستاي کاهش آسيب هاي اجتماعي و اقتصادي اين پديده، قوانين و جرايم سخت گيرانه تري در خصوص نقش عوامل موثر در اين موضوع تاسف برانگيز دستگاههاي زيربط مانند عامل راه و خودرو، خصوصا کنترل رفتارهاي ترافيکي اجرا نمايند .  در این ارتباط همکاري صنعت بيمه و دستگاه قضايي کشور بسیار هدفمند در حال اجراست  لذا در راستاي هماهنگي هاي بعمل آمده و تاکيد رئيس کل بيمه مرکزي، صنعت بيمه و صندوق آمادگي دارد در جهت فرهنگ سازي و کنترل رفتار خطرآفرين ترافيکي با دستگاه قضايي همکاري نمايد.
دکتر جباری در ادامه به بحث پرونده های تقلب نیز اشاره کرد و افزود:در بحث تقلبات آمار خوبي نداريم و اين وضعيت نگران کننده است و  با پديده خسارت هاي جعلي نیز روبرو هستيم، لذا انتظار داريم از دستگاه قضا در مقابل اين موضوع رسيدگي ويژه اي را مبذول نمايد و صنعت بيمه آماده همکاري با دادسراها و محاکم قضايي در اين خصوص را دارد .
رییس کل دادگستری استان خوزستان نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از این نشست، تاکید کرد:صندوق با تشخیص و درایت لازم در حفظ بیت المال کوشاست و این مایه امیدواری است .
حجت الاسلام دکتر مرادی تصریح نمود : اقدامات صندوق خسارتها به جامعه سود رسانی داشته و بنفع مردم کار کرده است و بسیاری از آلام ناشی از تصادفات و خسارتهای ناشی از آن را تسکین بخشیده است لذا حمایت و همکاری از اقدامات و خدمات صندوق را در دستور کار داریم.
نماینده ارشد قوه قضائیه در خوزستان گفت: اقدامات ما در تمامی زمینه ها باید حسب سیاستهای رییس محترم قوه قضاییه، رویکرد کاهش و پیشگیری از آسیبها را داشته باشد و لذا باید از ظرفیت همکاری های بین دستگاه ها و اقدامات علمی و اصولی برای این منظور استفاده حداکثری بعمل آورد، یکی از این اقدامات کاهش جمعیت کیفری بواسطه پرهیز از ورود زندانیان تصادفی و مهریه و مالی غیر عمد به زندانهاست که از طرق قانونی، فرهنگسازی و هم افزائی ها با جدیت در حال پیگیری است .
این مقام ارشد قضائی  همچننی استفاده از اختیارات دستگاه قضائی را یاد آور شد و گفت: از ظرفیت دادستانها برای کاهش تخلفات و آسیبهای جاده ای و رفع نواقص خودرویی و افزایش فرهنگ رانندگی استفاده حد اکثری می شود.
وی در خاتمه گفت: با برخی جرایم که در این حوزه گزارش شده مانند تبانی و  تقلب و امثالهم با جدیت برخورد خواهد شد تا جامعه از آسیب ها و فسادهای ناشی از این رفتارها پاکسازی شود.
مدیرعامل ستاد دیه خوزستان نیز در این نشست گفت: ما طی سه سال، با همکاری صندوق تامین خسارتهای بدنی کشور و استان ، تعداد زندانیان ناشی از تصادفات را از۲٠٠ نفر به ۹ نفر رسانده ایم.
حجت الاسلام هاشم نیا افزود: دکتر جباری در راس ساختار صندوق تامین کشور طی دوران مدیریت این دستگاه، خدمات و فرایندهای ارزشمندی را برای جامعه به ارمغان آورده اند. که کاهش جمعیت کیفری زندانیان مشمول برخورداری خدمات صندوق از جمله این دستاوردهاست
وی خاطر نشان ساخت: در تکمیل برنامه ها و دستیابی به اهداف خدمت رسانی به مردم، بیمه های دیگر نیز  لازم است بیشتر همکاری و پوشش مناسبتری را معمول نمایند
مدیر عامل ستادد دیه خوزستان با اشاره به اینکه برخی محدود احکام رویه معرفی راننده تصادفی را به زندان داراست گفت: با تدابیر شایسته رئیس کل محترم دادگستری استان همچنان روند پیشگیری از معرفی و ورود افراد تصادفی با جدیت دنبال می شود.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*